Nyugtató teák gyerekeknek
Örvendetesen megnövekedett az érdeklődés a természetes gyógymódok, valamint a gyógyhatású növények iránt. Közismert ugyanis, hogy a kémiai úton előállított medicinák mindegyike nem kívánt mellékhatásokkal is jár. A gyógynövények hatóanyagai nem tartalmaznak ilyen káros elemeket. Célszerű tehát, ott, ahol lehet a tablettákat gyógyteákkal helyettesíteni. Igen fontos, hogy a kicsinyek fejlődő szervezetét ne terheljük kémiai szerekkel. Természetesen komoly betegség alkalmával mindenképpen az orvos segítségére, és az általa felírt gyógyszerekre van szükség. Más esetekben azonban célszerű saját herbáriumunkat igénybe venni. Ehhez adunk néhány hasznos tanácsot.
Ideges a gyerek hallani manapság. Nem csoda, hiszen annyira agyonterhelt szegény, mondja a szülő, és nyelvórára, különtornára, balettre, vagy valamilyen más gyötrő különórára rohan gyermekével. A kisfiú vagy kislány kapkodva eszik, állandóan az órát figyeli, siet, gyorsan tanul, mert jön a tévé főműsora, aztán az ágyban forgolódik, cseng a vekker, nulladik óra ... S a kapkodás, a rohanás kezdődik az új nappal elölről. Néhány szülő enyhe nyugtatót ad a felsorolt stresszhatások ellensúlyozására és már gyermekkorban megismerkedik a fejlődő szervezet a mesterséges nyugalmat adó szerekkel. A jószándékú atya vagy anya nem is gondol arra, hogy könnyen alakulhat ki a gyógyszerfüggőség, például a fenobarbitált tartalmazó drogoktól. A korszerű pedagógia és pszichológia azt sugallja, hogy legyen a szülőnek legalább elalvás előtt félórányi beszélgetésre ideje. Hallgassa meg a gyerek aznapi örömét, gondját, legalább a napi elszámolás, és számvetés legyen megnyugtató! És ezt a beszélgetést teázssal is lehet - lehetne - megszépíteni! Néhány javaslat:
A tea legyen a természet ajándéka, gyógynövény-párlat, amely valóban elősegíti a nyugodt álmot.
Az orbáncfű (hypericum) tea főzete igen hatásos a vegetatív idegrendszerre, használ az epének, májnak, serkenti a bélműködést. Azt mondják a füvekhez értők, hogy sárga virága magába gyűjti a nap nyugtató erejét, nyugalmat ad a szívnek. Nos, - higygyünk nékik, és próbáljuk meg! Egy teáskanálnyit számítva csészénként, hirtelen forraljuk fel, majd kb. 5 percig fedjük le, utána szűrjük. Ne tovább, mert keserű lesz. Sűrítményét hetenként kétszer masszírozásra is használhatjuk.
Rég ismert gyógynövény a méz vagy citromfű. (Melissa officinális). Különösen azoknak a gyerekeknek ajánlatos ez akár kúraként, akik estére „felpörögnek", vagyis nem álmosak, hanem akkor jön a mesélő, beszélgető meg a játszókedvük. Két teáskanál szárított mézfűlevelet számítva csészénként azt felforraljuk, s tíz percre lefedjük. Ha kúraként kapja a gyermek, naponta legfeljebb három csészényit adjunk két-három hétig, lehetőleg frissen elkészítve.
Pihentető, megnyugtató fürdőként is alkalmazható : 50 g szárított mézfűlevelet egy liter vízben forraljuk, majd 20 percig letakarjuk, utána öntjük a fürdővízbe. (Természetesen sem szappan, sem habfürdő ne legyen abban.)
Igen kellemes illatú és ezért népszerű a levendula. Ezt fürdőkeverékbe javasolják inkább, mivel teának bár hasznos, - túlságosan erős az illata.
Két, de legfeljebb három hétnél tovább ne kapjon a gyermek a nyugtató macskagyökér teából! Már a híres Kneipp is javasolta ezt álmatlanság ellen. Általában rnézfűvel keverve fogyasztják, a szokásos módon elkészítve. Ha nem ízlik, mézet keverhetünk bele, vagy citromlevet.
Fürdéshez a következőképpen ajánlatos: 100 gramm szárított macskagyökeret 1 liter hideg vízben hagyjunk állni 8-10 óráig, leszűrve a fürdővízbe öntjük. Nyugtató hatása hosszabb használatkor mutatkozik meg.
Frissítő főzetek
Létfontosságú, hogy a kisgyerekek mindennap elegendő, tartalmas és egészséges italhoz jussanak. Nem szénsavas „üdítőkről" van szó, hanem tápláló szörpökről, teákról, főzetekről. Ilyen italt készíthetünk például a földi szeder szárított leveleiből, Sés a csipkebogyó terméseiből, esetleg a hibiszkusz virágaiból. Ha saját kezűleg gyűjtjük ezeket a növényeket, leghelyesebb, szellős, tágas helyen - padláson, szélmentes erkélyen szárítani. Vigyázzunk, hogy a szárítmány ne penészedjen meg. A földi szeder és a málna levele egyenlő arányban keverve igen kellemes háziteakeverék alapját adja. Kipróbált recept a következő:
10 gramm málnalevél, földi szeder levele, csipkebogyó termése, 5 gramm narancsvirág, hibiszkuszvirág, narancshéj gyógyszertárban, vagy gyógynövényboltban időnként beszerezhetők. A narancsvirág mézfű levelével is helyettesíthető. Az elkészítés módja egyszerű: 2 teáskanál keveréket 1/4 liter forrásban lévő vízbe feltenni, és 10 percig lefedve hagyni. Ez a keverék gyermeknek, és felnőttnek is ízlik, kicsit pikáns ízű. Aki édesebben kedveli, mézzel fogyassza.
Meleg nyári napokon frissítően hat a 10 gramm hársfavirágból és bodzavirágból, és 30 gramm csipkebogyóból készített tea.
Közismerten jó hatású az édesköménytea, elsősorban székrekedés esetén. Egy kávéskanálnyi édesköményt - kis vászonzacskóban, vagy tojás alakú teafőzőbe helyezve lobogó forró vízbe helyezünk. 10 percig hagyjuk lefedve, - utána fogyasztható. A kamillát mindenki ismeri, s a legtöbb háztartásban filteres csomagolásban is megtalálható. Borogatásra, vagy teakénti fogyasztásra kellemes és hasznos. De vigyázat! Ha sokat és tartósan fogyasztunk belőle, ártalmas is lehet! Allergiát, nyugtalanságot, könnyebb rosszullétet okoz.